Dubaj

Pozor – článek popisuje náš výlet tak, jak jsem ho viděla já, a obsahuje i moje názory, tak ho nemusíte brát smrtelně vážně. :))

Jako první musím říct, že jsem mockrát v arabských zemích nebyla – jen kdysi v Egyptě, ale to je taky kapitola sama pro sebe. Dubaj se v současnosti pořád skloňuje jako hrozně moderní, kosmopolitní město, tak jsem byla dost zvědavá, jak bude v reálu vypadat.

Letěli jsme přímým spojem z Prahy se společností Emirates. Pořád jsem čekala, jestli nepoletíme s mou bývalou spolužačkou z gymplu (ahoj Beo!), ale bohužel. Emirates rozhodně doporučuju, perfektní servis, moc příjemné letušky, docela dobré jídlo a zábava na palubě (letušky po cestě fotily děti cestujících na polaroid a rovnou jim ty fotky dávaly, litovala jsem, že taky nejsem dítě :)). Každý má před sebou v sedadle zabudovaný dotykový monitor, kde si může vybrat ze spousty filmů (mají i ty nejnovější), seriálů, hudby nebo zpráv. Nebo může sledovat cestu – letadlo mělo kamery namířené dopředu i dolů, takže člověk viděl, co je pod ním (pohled na zasněžené hory v Íránu byl fakt nádherný!).

/upozornění – většina fotek je focená telefonem, zrcadlovka se mi buď nechtěla tahat, nebo byla moc nápadná/

IMG_6897 IMG_6909 IMG_6947 IMG_6954 IMG_6965

Na poslední fotce si všimněte, jak jsme se vyhýbali Sýrii a Iráku. Některé aerolinky se tam ale nebojí posílají své piloty na službu, protože je to tam údajně v pohodě (ale piloti mají jinak zakázáno vycházet z hotelu ven).

Přílet do Dubaje (a pozor, je to TEN Dubaj, jak jsem se dočetla v průvodci) byl krásný – Burj Khalifa sice v noci nijak zvlášť osvětlená není, což nás trochu zklamalo, ale jako impozantní přílet stačily i zajímavé obrazce tvořené osvětlenými silnicemi a domy.

 

IMG_6957

Dubajské letiště je obrovské a taky naleštěné. Oproti Praze dost velký rozdíl – jde vidět, že se v Dubaji hodně snaží. A to všude – i metro je naleštěné, nikde nejsou odpadky, nedopalky, žvýkačky apod. Mají tam za to dost velké sankce, tak si to ani nikdo nedovolí.

IMG_6992
Hned po příletu mě “přivítala” SMSka, však si přečtěte sami. Při návštěvě Dubaje si fakt nezapomeňte zablokovat data, ať se pak nedivíte.

IMG_7036

 

S více než 200 národnostmi to kosmopolitní město, jak jsem psala na začátku, určitě je. Nápisy jsou všude anglicky a arabsky, anglicky se mezi sebou baví téměř všichni. Měla jsem dojem, že nejvíc je tam (z cizinců) Indů, Pákistánců a Asiatů. Do Indie je to odsud fakt kousek. Indy ale nejvíc potkáte různě na stavbách, nikde jinde jsem je neviděla. Několikrát jsem je viděla i v “akci”, jejich nejoblíbenější pracovní nástroj je bezesporu kladivo, kterým třeba i rozkládají hliníkové příčky a otevírají krabice. Na trhu nám jeden prodejce po tom, co jsme na jeho vkus moc dlouho přemýšleli nad tím, jestli něco koupit, nebo ne, říkal “Thinking isn’t healthy.”, tedy “Myšlení není zdravé.”. Asi se tam tímto rčením řídí víc lidí.

Rodilých Emiráťanů moc nepotkáte, a když ano, tak je rozhodně poznáte na první pohled – mají na hlavě šátek s černým kotoučem a bílé “šaty”, které jsou z moc příjemného materiálu. Ani se nedivím, že to rádi nosí, v létě (při těch jejich 40-50°) to musí být super. Ale nejlepší to mají stejně Pákistánci a jejich pyžama – plátěné košile ke kolenům a plátěné kalhoty.

Co se týče oblečení, rozhodně se nebojte si vzít dlouhé kalhoty a trička s dlouhým rukávem. Pro ženy je to nutnost, sice jsme potkali pár turistek oděných méně, ale to byly opravdu výjimky. Po koupi šátku jsem ho ani z ramen nesundala, protože VŠUDE mají klimatizaci. A i když venku bylo 25°, my jsme “mrzli” v obchoďácích, metru, taxi, nebo i v Burj Khalifě. Do extrému to dovedli v letištním buse, kde nás klimatizovali na nějakých 13° a my si rádi oblíkali zimní bundy nachystané do ČR.

Klimatizované jsou i zastávky MHD. :)

IMG_7313

Navštívili jsme jak starou část, Deira, tak i novou část Dubaje. Ve staré části se v průvodcích dočtete, jak nesmíte minout Gold Souk – trh se zlatem. Já bych se teda bez návštěvy Gold Souk obešla – byla jsem trochu zklamaná, že to nebyl opravdu trh, ale obchody vedle sebe, společně zakryté střechou. Každé 2 metry stojí chlap, který vám chce prodat padělky hodinek, kabelek, šály a bůhvíco ještě. Pro mě to bylo hrozně nepříjemné, jak na nás pořád někdo “útočil”. Pokud ale chcete nakoupit šperky ze zlata za údajně nejnižší cenu na světě (počítá se se smlouváním), rozhodně sem zamiřte. Jinak to (alespoň podle mě) nestojí za to.

IMG_7104 IMG_7106

 

Napříč přes Dubajský záliv je trh s látkami, kde mají nádherné a moc příjemné šály a šátky, ani já jsem neodolala a jeden z kašmíru si přivezla. Přes záliv se dostanete nejjednoduššeji vodním taxi, které stojí 1 dirham, takže našich necelých 7 Kč. Jízdní řády nejsou, až se taxi naplní, tak se jede.

IMG_7162IMG_7137

Na každém rohu je mešita. Dokonce mám dojem, jestli třeba nemají stanovenou “docházkovou vzdálenost”, aby všichni modlitbu stihli.

IMG_7237

A když už jsme u náboženství – modlitebny najdete i ve všech obchoďácích.

IMG_7526

 

 

Nejlepší způsob, jak se pohybovat po Dubaji je rozhodně taxi, stojí podobně jako u nás, někdy i méně, všude je jich hrozně moc, a hlavně největší výhoda je, že se taxikáři v Dubaji bez problému vyznají a dovezou vás všude, kam si vzpomenete. Nedovedu si představit, že bych v Dubaji měla řídit, to by bylo fakt peklo – někdy i sedmiproudové silnice, nervózní řidiči (kdo jste někdy někde v Arábii byl, tak víte, jak na sebe pořád troubí). V Dubaji je dokonce prý nejvyšší úmrtnost v dopravních nehodách. Ani se při tom provozu ale nedivím. :)

Dalším dopravním prostředkem je dubajské metro. Má dvě linky, jedna je smyčka po starém městě, druhá linka vede napříč přes celý Dubaj. Rozhodně doporučuju se metrem alespoň jednou projet. Metro to totiž úplně není – v podzemí jede jen tak třetinu zastávek, zbytek jede jako nadzemka. Krásně jde ale vidět celá nová část – mrakodrapy s Burj Khalifou, finanční centrum, Marina Bay.

IMG_7397IMG_7319
Stanice metra – vypadají tak všechny, takže je bezpečně poznáte i z dálky.

IMG_7318

Metro je opravdu moderní, klimatizované, čisté. Každý vůz MHD (metro, bus i tramvaj) má oddělené pro ženy, tak pozor na to – muži můžou dostat pokutu za to, že jsou ve špatném vagónu. Kolejiště je uzavřené automatickými dveřmi, které se otevřou, když vůz přijede a zastaví úplně přesně u dveří.

IMG_7267

No a občas přímo z metra vyjdete… do pouště.
IMG_7275
A když je to pěšky daleko (a že to někdy fakt je nekonečný!), tak tu naštěstí máme pásové chodníky.

IMG_7272
Co rozhodně doporučuju navštívit, je Marina Bay. Je to krása, jak z jiného světa.

DSC_7160
Nesmí chybět mešita!

DSC_7165
Další je určitě pláž u Burj Al-Arab. Překrásná voda a mušle, kam se podíváš – super suvenýr. :)

DSC_6879IMG_7292DSC_6852
Být v Dubaji a nenavštívit nejvyšší budovu světa Burj Khalifa? Nemožné! Za cenu kolem tisícovky (liší se dle hodiny, kdy tam půjdete) se dostanete do 124. a 125. patra budovy, což je zhruba půlka, cca 420m. Rozhodně doporučuji, stojí za to! :) Burj Khalifa leží hned u největšího obchoďáku na světě – Dubai Mall a pokud pojedete metrem, nechte si dost času na to, abyste v klidu stihli dojít. Nám se to na mapě zas tak daleko nezdálo (chyba!) a pak jsme museli sprintovat (díky bohu za jejich pohyblivé chodníky!). Když si ale koupíte lístek třeba na 16:30, tak vás nahoru vpustí do 17:00, takže máte aspoň půl hodiny rezervu.

DSC_7170 DSC_7216 DSC_7224 DSC_7238
I Dubaj má Big Ben.
DSC_7183
Křižovatka alias ilustrace šílené dopravy v Dubaji.
DSC_7178
Největší fontána na světě – Dubai Fountain.
DSC_7246

V Dubai Mall najdete všechny známé obchody a značky. Jinak tady nic moc zajímavého není. Zajímavější je obchodní dům Mall of the Emirates, který leží asi čtyři zastávky metra od Burj Khalifa. Tam najdete lyžařskou sjezdovku, kde mají i sedačkovou lanovku, a akvárium.

IMG_7436 IMG_7438 IMG_7470 IMG_7541 IMG_7533 IMG_7530

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Mall of the Emirates najdete i největší Apple store na světě. Žádný wow efekt, který jsem čekala, se ale nedostavil. :)

IMG_7476 IMG_7481 IMG_7490

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A ještě k cenám – ceny jsou tam stejné jako u nás – ať už jde o jídlo, pití, nebo třeba oblečení.

Kdybych měla celý výlet nějak zhodnotit, rozhodně bych tam jela znova. Určitě všem doporučuju tam alespoň jednou za život zajet a všechno to vidět na vlastní oči. Na Burj Khalifa dokonce měli i speciální “brýle”, kde člověk viděl, co všechno na tom a tom místě (ne)stálo třeba před pěti lety. Dubaj se i v současné době pořád rozrůstá neuvěřitelným tempem (a mrakodrapy se stále staví dál a dál) a jsem docela zvědavá, jak bude vypadat třeba za dalších pět let.