Milé nevěsty, věřím, že máte určitě přečtená všechna možná svatební fóra a články a jste na svůj den skvěle připravené! Přesto jsem se rozhodla sepsat pár tipů z pohledu fotografky, které vám možná přijdou vhod. :)

1. Seznamte se s fotografem a kameramanem

Už znáte fotky a webové stránky, ale třeba jste se ještě nikdy v reálu nepotkali. Pro focení je ale důležité taky to, abyste si sedli i osobně. Před svatbou tedy určitě doporučuji osobní setkání s fotografem, abyste viděly, že jste na stejné vlně. Taky můžete využít zásnubního nebo předsvatebního focení, díky kterému už budete znát fotografův styl focení, otrkáte se a na svatbě už pak všechno bude mnohem jednodušší a přirozenější. Hodně to pomáhá taky ženichům, kteří pak nejsou tak nervózní – a že je to na fotkách znát.

 

 

2. Program dne

Každý chce krásné fotky, ale někdy se to nevydaří, a to často z toho důvodu, že třeba fotograf nebyl o všem informován. Pokud můžete, sepište harmonogram sama nebo poproste svědky, a pošlete ho fotografovi, aby měl přehled toho, co se bude během dne dít. Sice je to jen pozorovatel všeho dění, ale měl by být jeden z nejinformovanějších lidí na svatbě, aby zachytil vše, co má a byl zkrátka ve správný čas na správném místě. Další super tip je sepsat seznam skupinek pro skupinové focení a určit jednoho člověka, který to bude organizovat – celé focení to zrychlí a vy budete mít jistotu, že na fotkách máte všechny.

 

3. Informujte svatebčany o přítomnosti fotografa

V zahraničí (i u nás) dost frčí unplugged svatby – svatby bez mobilů a foťáků a má to svůj důvod – aby si svatebčané svatbu užili co nejvíce naživo a strávili u telefonu co nejméně času. Je mi jasné, že každý si chce nevěstu se ženichem vyfotit pro sebe, aby měl ty své vlastní fotky, které si nechá jako vzpomínku. Jako nevěsta si ale můžete rozhodnout, jak moc budou svatebčané fotit (obvykle rozhodnutí nevěsty hosté respektují :)). Snažte se tohle focení omezit na dobu před nebo po obřadu, po domluvě s fotografem. Obřad vymezte jako dobu pouze pro fotografa – někdy se stane, že se kolem fotografa motají i členové rodiny s foťákem a v kritických chvílích se může stát, že je budete mít na fotkách, i když úplně nechcete.

 

4. Sundejte těsné oblečení

Zdá se to jasné, ale občas se na to stejně zapomene. V den D si neoblékejte žádné oblečení přes hlavu (kvůli účesu a make-upu) a na těsné tričko či podprsenku taky zapomeňte, obzvlášť pokud budete mít šaty s odhalenými zády či rameny. Otlačeniny mizí docela dlouho a takhle fotografovi zjednodušíte a zrychlíte práci v postprodukci a fotky budou perfektní.

5. Nic v den D už neřešte

Sama to vím z vlastní zkušenosti – na své svatbě jsem měla dojem, že všechno musím zařizovat a rozhodovat já. A zpětně jsem to zhodnotila jako největší hloupost, kterou jsem mohla na své svatbě udělat. :) Pokud nemáte vyloženě koordinátorku, domluvte se s někým, s kým si rozumíte a kdo vám bude ochotný v ten den pomoci bude řešit různé organizační záležitosti a “malichernosti” rozhodovat za vás. Zároveň všem svatebčanům řekněte, na koho se mají v případě dotazů obracet. Užijete si tak celý den mnohem více v pohodě a nebudete muset řešit různé blbinky, které během dne pravděpodobně nastanou. :)


Co za tipy byste přidaly ještě vy, nebo zajímalo by vás ještě něco? :)

Mějte se krásně,

M.