Hobitín, jedno z asi nejnavštěvovanějších míst na Zélandu, spolu s dalšími místy z Pána Prstenů a Hobita. Musím říct, že asi známí v ČR byli na návštěvu tohoto místa natěšenější než já, ale nakonec jsem si to moc užila! :)

 

Řekla bych, že moc lidí, kteří Tolkienovo dílo neznají vůbec (ať už Pána prstenů nebo Hobita), není. Takže když už někdo vyrazí na Zéland, logicky se počítá s tím, že do Hobitína dřív nebo později zavítá. Hezky na tom vydělávají majitelé Hobitína (anglicky Hobbiton), rodina Alexander, na jejichž pozemcích je Hobitín postaven.

 

Dostat se do Hobitína stojí 79 dolarů na osobu (cca 1400 Kč – údaj z roku 2016). Už jsem slyšela názor, že je to moc drahé (takže tam někteří jedinci nešli, aby ušetřili). Já zastávám názor takový, že se tam pravděpodobně už nikdy nepodívám a stejně utratím spoustu peněz za větší blbosti, takže za mě ta částka není až tak vysoká. Celá prohlídka trvá cca 2 hodiny – u turistického centra nastoupíte do autobusu, který vás veze kolem pastvin až do Hobitína. Skupinky bývají cca po 30-40 lidech, každá má svého průvodce. Společně se jde celou “vesnicí”, zastavuje se na focení apod., až se nakonec dojde do hospody The Dragon Inn, kde na rozloučenou dostanete cider nebo ležák dle vlastního výběru. Já jsem si dala cider a byl moc dobrý. Chvíli jsme tam poseděli, bylo to takové fajn zakončení.

 

Peter Jackson pochází z Wellingtonu, hlavního města Nového Zélandu, takže zná přírodní krásy této země a samozřejmě se rozhodl, že film natočí hlavně zde. Byl to moc chytrý krok – jak pro Jacksona (neměl to daleko), tak pro turistický ruch Nového Zélandu, díky kterému sem začaly najíždět davy cizinců, kteří chtějí vidět místa z filmu. Jackson místo pro Hobitín hledal z helikoptéry, a padla mu do oka farma rodiny Alexander, která je ale pro Hobitín opravdu jako stvořená – rozkládá se na spoustě malých kopečků, je tu i rybník a všude dokola ovce. Za slunečného dne pastva pro oči.

Původně zde byl jeden Hobitín postavený jen pro Pána prstenů, který pak nechali filmaři zbourat. Když se měl točit Hobit, oslovil Jackson opět rodinu Alexander, a ti s opětovnou výstavbou souhlasili za podmínky, že nechá pak Hobitín stát. Toto byl pro rodinu dobře promyšlený tah – z Hobitína udělali turistickou atrakci.

 

A teď pár zajímavostí, které jsem zachytila:

– Hobitín má zaměstnané na plný úvazek 2-3 zahradníky, kteří se starají o každodenní údržbu, údržbu hobitích nor apod. mají na starosti i průvodci,
– nor je tu celkem 44, vevnitř nic není – je zde pouze prostor, aby bylo možné zcela otevřít dveře, a pak už jen hlína. Vnitřní scény z nor se točily ve studiu ve Wellingtonu,
– strom nad domem Bilba Pytlíka je celý umělý, lístky jsou tam po jednom uměle nalepené, při návštěvě dostanete jeden tento umělý lístek s sebou domů,
– stromy v sadu jsou meruňky, ale v knížce hobiti jí švestky – pro natáčení museli na strom nalepit švestky,
– v každé hobití noře “žije” hobit specialista – sýrař, včelař, apod., a podle toho je nastylizovaný prostor před norou,
– celý Hobitín je udržován tak, aby to vypadalo, že tam opravdu někdo bydlí, viz třeba prádlo na šňůře.

 

 

A nejvíc lidí sem samozřejmě jezdí kvůli tomu, aby se vyfotilo před touto hobití norou, která “patří” Bilbovi a Frodovi Pytlíkům. :)

 

Mně se výlet do Hobitína moc líbil – rezervace probíhají telefonicky nebo přes internet. Jsou moc vstřícní – nám rezervaci posunuli o den, kvůli špatnému počasí. Ale takoví jsou skoro všichni na Zélandu – usmívají se, ptají se, jak se máte, prostě jsou příjemní. Není výjimkou, když se s vámi na ulici začnou bavit cizí lidé, nebo že vás pozdraví. Takový bonus k té krásné přírodě. :)