V první části jste si mohli přečíst o tom, jaké je řídit nalevo a o našem putování po Oxfordu, Cotswolds a Stonehenge, a teď se přesuneme trochu jižněji! :) Ze Salisbury jsme vyrazili na jih k moři, a co vám budu povídat, bylo to neskutečně osvěžující (a hlavně taky ten vítr! :D).

LULWORTH COVE A DURDLE DOOR

 Konečně přijíždíme k moři! Na Google jsem objevila oblast, které se říká Jurassic Coast – pobřeží o délce asi 96 mil, které je zapsáno jako přírodní památka na seznamu UNESCO. Podél tohoto pobřeží se našla spousta fosílií, podle toho taky ten název. My vyrazili pěšky z parkoviště ve vesničce Lulworth po útesech ke skalnímu oblouku Durdle Door. Parkoviště bylo obrovské, takže hádám, že v sezoně to tu musí být masakr (aneb zase jsme si gratulovali, že vyrazit v zimě nebyl zas tak špatný nápad). Na útesech sice foukalo, ale nebylo to nic dramatického – i když čepice a rukavice se hodily. 

Neskutečně zajímavé mi připadalo to, že vedle vesničky Lulworth je vojenská základna a vojenský prostor, kde se učí vojáci řídit a střílet třeba z tanku (teda, to si myslím, že se tam děje, vlastně to nevím :D). O víkendech a svátcích je povolený i vstup do vojenského prostoru – dá se jít zase po útesech až do vesničky Tyneham, která v roce 1943 padla do rukou armádě, její obyvatelé museli vesničku do 28 dní opustit a od té doby se používá právě pro vojenské účely. Obyvatelé původně věřili, že se budou moct vrátit, to se ale nestalo, takže třeba interiér a věci uvnitř školy a kostela jsou pořád tak, jak byly v roce 1943. Sem jsme se teda nepodívali, protože jsme tam byli v pracovní den, kdy probíhal výcvik. Když jsme odsud odjížděli, docela dlouho jsme jeli právě okolo toho vojenského prostoru a všude byly značky typu “tanks crossing” a “sudden gunfire” – přejezd tanků a náhlé střílení, a “poštěstilo” se nám jedno takové střílení z auta slyšet. Než sem vyrazíte, je třeba se na netu podívat na rozpis, kdy se do vojenského prostoru může a kdy ne. 🙂

BRIGHTON

 Brighton je oblíbené přímořské město hlavně v létě – je tu obrovská pláž, Brighton Palace Pier (takový zábavní minipark na mole). V zimě mě tohle místo ale dvakrát neoslovilo – prošli jsme se po pláži, na Brighton Palace Pier, kolem Royal Pavilion, který byl zrovna zavřený kvůli natáčení filmu. V létě to tu ale musí být naprosto boží, takže hádám, že to sem ještě jednou někdy zkusíme! :) SEVEN SISTERS

Z Brightonu jsme se ale pak vydali dál na východ k vyhlídce na Seven Sisters – už jen jízda autem po útesech přes městečka podél pobřeží stála za to – navíc zapadalo sluníčko a bylo všechno zlaté, do toho ty útesy, no nádhera! K vyhlídce, kde jsme byli my – viz fotky – se dostanete přes město Seaford – když kouknete na mapu, na jihovýchodě od městečka najdete parkoviště South Hill Barn car park, odkud je to jen kousek. 🙂 Pohled na tyhle domečky a útesy odsud byl třeba v Harry Potterovi (v Ohnivém poháru) nebo ve filmu Pokání. :) 

Tohle místo se mi moc líbilo, jen z těch fotek nejde cítit ta síla přírody.. Vítr, slaný vzduch, racci, šplouchání vody. To si musíte domyslet! :D

WINDSOR

Nakonec jsme toho stihli za těch pár dní víc, než jsem myslela, a zbyl nám jeden den navíc – tak jsme se rozhodli vyrazit do Windsoru, který byl po cestě na další místo, o kterém se dozvíte níže. :) Šli jsme na prohlídku Windsor Castle, která byla skvělá – dostali jsme se do míst, kde královská rodina pořádá různé večeře a eventy, a bylo to celkově moc zajímavé. Zase jsme si to prošli s audio guidem svým tempem. Tohle bych doporučovala fakt každému, a pokud vládnete angličtinou, tak se nebojte oslovit i některé z “průvodců/hlídačů”, jsou to nadšenci do historie, kteří vám rádi povykládají spoustu věcí – my takhle náhodou narazili na paní hlídačku, se kterou jsme se zakecali asi na čtvrt hodiny a bylo to super. :) Popisovala nám, jak se mohla zúčastnit pohřbu Alžběty II., jaké akce pro ně jako zaměstnance královská rodina pořádá a ukazovala, kde přistával Obama a Trump helikoptérou, když letěli za královnou. :) 

 

Fotky mám ale jen zvenku, vevnitř bylo zakázáno fotit a docela dost to kontrolovali, tak jsem nechtěla zbytečně provokovat. :) 

HARRY POTTER STUDIOS

Třešničkou na dortu našeho výletu byl docela spontánní nápad vyrazit do studií, kde se natáčel Harry Potter a najdete tam různé kulisy, rekvizity, “vynálezy” a speciální stroje, které pro film vznikly (to mě překvapilo asi úplně nejvíc, nikdy jsem nepřemýšlela nad tím, jak to vlastně dělají).

Vstupenky se nám povedlo koupit den předem, což byla ale docela náhoda – byli jsme tam ve všední den (pak lístky na víkendy byly vyprodané dlouho dopředu), ale i tak tam byla spousta lidí. Na návštěvu si vyhraďte cca 3-4 hodiny – zdá se to jako dlouhá doba, ale uteče to, ani nemrknete. :) Pokud jedete autem, je to úplně paráda – hned u studií je obrovské parkoviště – stačí ukázat na mobilu, že máte na ten den lístky a parkujete zdarma. Nebo se sem dostanete z Londýna autobusem, který jede prý zhruba hodinu.

Nechci vám tu dávat úplně moc fotek, kdybyste se sem teprve chystali, ať máte nějaké překvápko! :) Jestli máte rádi Harryho Pottera, tak to určitě stojí za to, ale věřím, že si to užije úplně každý, je to fakt super. :)

(Fotky níže jsou z telefonu, chtěla jsem si to pořádně užít a nevytahovat foťák, čehož teď ale zpětně lituju, ale co už. :D)

Náhodný HP zážitek byl umocněn ještě tím, že jsem hledala ubytko někde v okolí a na Bookingu náhodou narazila na místo asi 10min od studií. Bookla jsem nám pokoj a po příjezdu jsme zjistili, že ubytování patří Peterovi – Slovákovi – a dostali jsme od něj free upgrade do pokoje inspirovaného věcmi z Harryho Pottera a bylo to boží! Na tu koupelnu budu vzpomínat dlouho. :D Kdybyste tu chtěli spát taky, najdete ho na odkazu tady.

A to je z naší asi šestidenní dovolené v Británii všechno! :) Za mě výlet do UK i v zimě naprosto boží! Měli jsme štěstí na krásné počasí, poslední den bylo 12 stupňů, nepršelo nám ani jednou a celkově to bylo fakt super. A už plánuju, kam v UK pojedeme příště. 🙂 

P.S. pršiplášť doporučuju vzít každopádně pro jistotu! :D